Dziecko przede wszystkim uczy się poprzez obserwację. Jeśli widzi, że rodzice sprzątają w domu i lubią czystość, to ono też to polubi. Dzieci uwielbiają robić to, co dorośli.

Od czego zacząć?

Już od pierwszych lat życia włączaj dziecko w różne czynności porządkowe. Jesienne porządki w ogrodzie stworzą okazję do rozmów, zdobywania wiedzy o porach roku,  aktywności fizycznej oraz umożliwią dziecku  zobaczenie efektów swojej pracy. Jesienią razem posadźcie tulipany, a wiosną słoneczniki. 

Przygotowanie wspólnie ubrań do wyprania też może być przyjemne. Poproś aby twój przedszkolach posortował pranie według koloru, nauczy się wtedy łączenia przedmiotów  w pary i utrwali rozpoznawanie kolorów.

Jeśli chcesz żeby dziecko polubiło zmywanie naczyń to pozwól mu zamoczyć trochę ubranie, a zobaczysz, że zaraz będzie chciało myć swoje zabawki. Pomoc tacie przy myciu samochodu też może być okazją do świetnej zabawy, a przy okazji pogłębiania więzi z tatą i wiary we własne siły.

Wiem, że możesz nie mieć czasu ani ochoty na tłumaczenie dziecku co i jak ma zrobić. 
Jednak zastanów się, może warto teraz zainwestować trochę wysiłku, by dziecko uczyło się samodzielności i rozwijało poczucie zaangażowania w życie rodzinne.