Pierwszych obowiązków można uczyć już dwulatka. Ważne jest, by czynność, której chcesz nauczyć była dostosowana do wieku i aby dziecko dokładnie wiedziało czego od niego oczekujesz. Najlepiej na początek zrób to razem z nim, a potem powoli wycofuj się, aż dziecko samo w pełni będzie potrafiło wykonać daną czynność.
Dwulatek może przy pomocy rodzica wynieść do kosza chusteczkę,  
Jak nauczyć dziecko nowego obowiązku? Po prostu zrób to razem z nim, tak aby było to przyjemne doświadczenie. Przypuśćmy, że chcesz nauczyć czterolatka sprzątania po sobie zabawek. Rozpocznij tak, jakby to miała być zabawa. Zabawa w posprzątanie zabawek.  Wszystko zależy od twojej pomysłowości. Możesz poprosić aby dziecko wrzuciło do pudełka najpierw wszystkie żółte klocki, potem zielone, itd., przy okazji utrwalając rozpoznawanie barw. Innym sposobem na ułożenie zabawek na swoje miejsce może być wykorzystanie twoich umiejętności aktorskich. Każda sprzątana zabawka może „wołać” jak bardzo chce wskoczyć do worka, do swoich przyjaciół którzy już tam są. Przy czym bądź czujny, aby sprzątanie nie przerodziło się w kolejną zabawę i wielkie pobojowisko.
Ważne jest by zainteresować dziecko sprzątaniem po sobie zabawek i pokazać, że może to być przyjemna czynność, a przy tym wszystkim czysta przestrzeń daje miejsce na nowe zabawki.

Jeśli dziecko utrwali obowiązek sprzątania zabawek, to możesz wprowadzić kolejny. Może to być odnoszenie po sobie naczyń, odkładanie swoich ubrań w jedno wspólnie wyznaczone miejsce. A także czynności pielęgnacyjne- mycie rąk, buzi, zębów.